Zamienne tusze regenerowane i ich wydajność

13 lutego 2019r.

Zamienne tusze w Polsce są używane przez około 40% użytkowników, według szacunkowych danych zebranych w analizie przygotowanej przez IDC. Rynek zamienników staje się w ostatnich latach coraz bardziej konkurencyjny, a refabrykowane tusze zyskują na znaczeniu.

Tak zwane tusze zamienniki mogą być produkowane z całkowicie nowych elementów przez producenta, który wytwarza wkłady kompatybilne, bez podszywania się pod markę producenta drukarki, ani bez legalnego z niej korzystania ? tworzy własną markę produktów. Niemniej niektórzy producenci zamiennych wkładów wykorzystują już raz zużyte tusze, żeby stworzyć tzw. refabrykowane wkłady kompatybilne.

Refabrykowane tusze i ich parametry

Nie ulega wątpliwościom, że refabrykowane tusze posiadają nieco lepsze parametry w porównaniu z przeciętnym zamiennikiem, ponieważ do ich produkcji wykorzystano częściowo elementy pochodzące z tuszów OEM (wyprodukowanych pod marką producenta drukarki i przez niego sprzedawane). Niemniej nie wszystkie elementy nadają się do ponownego wykorzystania, dlatego pomiędzy tuszem refabrykowanym, a tuszem OEM nie można postawić znaku równości. Pigment i jego chemiczna formuła będą się różniły, dlatego słusznie wskazuje się na to, że wydajność i jakość wydruku przy użyciu zamiennych wkładów może być nieco inna.

Żelowe atramenty i inne innowacje

Nie do wszystkich drukarek istnieją na rynku zamienniki. Niektóre drukarki fotograficzne i profesjonalne urządzenia do biur i dużych grup roboczych wymagają zastosowania wyjątkowych tuszów ? na przykład tuszów o wydajności do kilkudziesięciu tysięcy stron, albo posiadających specjalną formułę współpracującą z zastosowanym w urządzeniu mechanizmem drukowania (np. tusze żelowe).

A co z wydajnością?

O ile w przypadku zamiennych tuszów wydajność może się nieznacznie różnić w porównaniu z tuszem OEM, o tyle w odniesieniu do tuszów refabrykowanych wydajność może być niemal taka sama, jak w przypadku oryginalnego wkładu. Zostało to potwierdzone wielokrotnie testami i analizami. Niektóre modele zamienników są od razu produkowane w wersji powiększonej względem oryginalnego wkładu - to zależne od technologii jaką dysponuje producent.

Na co uważać?

Wybierając zamienne wkłady warto korzystać ze sprawdzonych, znanych w Polsce marek. Nieoryginalne tusze niskiej jakości mogą ulegać awariom. Tytułem przykładu można wskazać choćby na rozszczelnienie wkładu w czasie pracy i przeciekanie, generowanie błędów na poziomie oprogramowania i słaba wydajność druku. Usterki występują u ok. 16% zamiennych tuszów, przy czym oczywiście oryginalne wkłądy też nie zawsze są wolne od wad.

Tusze barwnikowe i pigmentowe

Atramenty do drukarek można podzielić na dwie kategorie ? atramenty barwnikowe i pigmentowe. Znacznie bezpieczniej z perspektywy użytkownika wybierać atramenty barwnikowe, które są mieszaniną substancji chemicznych, których cząsteczki posiadają mikroskopijną wielkość. Dzięki temu ryzyko zatkania się dysz jest mniejsze. Dobrej jakości atrament pigmentowy charakteryzuje się jednorodną strukturą cząsteczkową, natomiast w tańszych, niesprawdzonych produktach pigment może mieć postać niejednorodnej zawiesiny. Zawarte w nim duże cząsteczki spowodują po pierwsze słabą jakość wydruku, a po drugie ? mogą zatkać dysze. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru alternatywnych tuszów ? refabrykowanych lub nowych.

Jakich tuszów nie wybierać?

Refabrykowane tusze, które nie powinny być stosowane to po pierwsze wkłady, których opakowanie nie zawiera informacji o producencie i wyraźnie wskazuje, że produkt powstał za granicą. Warto sprawdzić stronę producenta tuszów refabrykowanych. Jeżeli posiada certyfikat TUV albo certyfikaty potwierdzające spełnienie norm ISO to dla niego duży plus. Jeśli firma sprzedaje też z powodzeniem swoje zamienniki od wielu lat, mogła być nagradzana np. laurem konsumenta lub innym wyróżnieniem.

Firmami produkującymi zamienniki, które warto polecić są z pewnością:

Produkty firmy TB Print
Produkty firmy TFO
Produkty firmy ACTIS
Produkty firmy Activejet
Zamienne tusze regenerowane i ich wydajność
Zamienne tusze regenerowane i ich wydajność