Drukarka na dolewkę Epson czy nowa HP Deskjet Plus 6075 All In One?

26 listopada 2020r.

Często spotykamy się z pytaniem jaką drukarkę wybrać do domu lub do małej firmy? Odpowiedź jest w dużej mierze zależna od tego nie tylko od tego ile drukujemy ale także w jakiej częstotliwości. Dlaczego jest to równie ważne - zapraszamy do lektury, a postaramy się to wyjaśnić na przykładzie urządzenia Epson Eco Tank oraz nowej HP All In One.

Czym są serie drukarek "Eco Tank" oraz "All In One"?

Eco Tank to seria drukarek Epson, które "tankujemy" tuszem. Tak! Epson zastosował tę technologię w wielu swoich najnowszych urządzeniach drukujących gdzie dolewamy tusz wprost do specjalnych pojemniczków prosto do drukarki.
All In One to z kolei seria drukarek HP, a właściwie wielofunkcyjnych urządzeń drukujących - copy, print, scan - czyli kopiarek, drukarek i skanerów w jednym.

Na tym etapie więc możemy już odpowiedzieć sobie na pytanie czy skaner i kopiarka będą nam potrzebne, czy też są to dla nas funkcje zbędne?

Dużo drukowania - małe koszta? - To możliwe!

Właśnie dzięki Epson Eco Tank to możliwe. Jednak warunkiem jest drukowanie w miarę regularnie. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Tusze "na dolewkę" w tej technologii wychodzą wyjątkowo ekonomicznie względem ilości wydruków jakie możemy dzięki nim zrobić ale o tym później.

Drukarka Epson MFP L3110 ITS color A4
Drukarka Epson ITS EcoTank L1110 color A4

Konieczność małych przestojów podyktowana jest tym, że głowica drukująca jest na stałe wbudowana w drukarkę i nie wymienia się jej razem z tuszem (tak jak w HP). Jeżeli długo nie będziemy drukować to zaschnie i mamy kłopot. Plusem jest jednak duża wydajność tuszów, gdzie za komplet 4 oryginalnych kolorów trzeba zapłacić nieco ponad 100zł, ale można wydrukować dzięki nim nawet 6000 stron.

Tusz Epson ET103 cyan 65ml do serii ITS L31xx
Tusz Epson ET103 żółty 65ml do serii ITS L31xx
Tusz Epson ET103 MAGENTA 65ml do serii ITS L31xx
Tusz Epson EcoTank 101 YELLOW 70ml do serii L41xx/L61xx

Dolewanie jest intuicyjne i co ważne mimo wszystko ciężko się ubrudzić ponieważ za równo pojemniczki mają uszczelki a buteleczki posiadają specjalne dozowniki.

Co jeśli drukujemy sporadycznie?

Wówczas liczymy się z większymi kosztami za wydruk każdej strony ale mamy komfort użytkowania naszego urządzenia All In One. Możemy bowiem zrobić sobie nawet kilkuletnią przerwę w druku, a po niej wystarczy że wymienimy kartridż z tuszem i możemy od razu korzystać z drukarki. Nawet jeśli zaschnie nam głowica drukująca to jest to element zintegrowany z tuszem i wymieniamy go przy każdej wymianie atramentu.

Drukarka wielofunkcyjna HP Deskjet Plus ink adv 6075 All In One

To rozwiązanie jest jednak mniej ekonomiczne. Tusze czarny oraz kolorowy (HP 653) to cena również w granicach ponad 100zł za komplet, a wydrukować możemy w tym przypadku jedynie 200 stron w kolorze oraz 360 w czerni.

Tusz nr 653 Czarny 3YM75AE wkład do drukarki atramentowej
Tusz nr 653 Tri-colour 3YM74AE wkład do drukarki atramentowej

Ceny tuszów głowicowych HP są więc o wiele wyższe w przeliczeniu na koszt druku jednej strony, jednak to jest jedyny rozsądny wybór przy drukowaniu od czasu do czasu. Na korzyść tego rozwiązania również przemawia cena urządzenia. W przypadku HP za urządzenie wielofunkcyjne zapłacimy mniej niż za Epsona z funkcją samego drukowania. Uprzedzając pytania o zamienniki w tym przypadku jeszcze nie są dostępne na rynku, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa uważamy, że seria tuszów zamiennych HP 653 będzie zbliżona do tych HP 652 oraz HP 650, które to są również dość drogie, awaryjne i zaledwie odrobinę wydajniejsze od oryginału.

Tak źle i tak niedobrze? No to może laserówka!

Jeśli nie drukujemy w kolorze i nie potrzeba nam funkcji kopiowania i skanowania - kupmy laserówkę. Tutaj możemy drukować od okazji do okazji, toner nie zasycha, a zamiennik kosztuje nieco ponad 50zł i możemy na nim wydrukować 1000 stron.

Drukarka HP LaserJet PRO M15w W2G51A

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Podane ilości stron możliwych do wydruku to podawane przez producenta wartości przy 5% zadruku strony - czyli czysty tekst bez zdjęć.

Drukarka na dolewkę Epson czy nowa HP Deskjet Plus 6075 All In One?
Drukarka na dolewkę Epson czy nowa HP Deskjet Plus 6075 All In One?